Psoriáza

příznaky psoriázy

Psoriáza je chronické zánětlivé onemocnění multifaktoriální povahy, které postihuje kůži a nehty a je často doprovázeno patologií pohybového aparátu.

Pokud máte obavy z červených, suchých skvrn různých tvarů a velikostí na kůži, které jsou šupinaté a svědí, domluvte si schůzku s dermatologem.

Naši lékaři léčí lupénku integrovaným přístupem – jak medikamentózní léčbou (masti, gely, aerosoly, tablety a injekce léků), tak osvědčenou léčbou excimerovým světlem pomocí italského laserového přístroje.

Příčiny psoriázy

Lékaři jmenují několik důvodů pro rozvoj psoriázy:

  • Genetická predispozice – vědci popsali řadu genů, jejichž přítomnost predisponuje ke vzniku onemocnění;
  • Poruchy endokrinního, imunitního a nervového systému;
  • Negativní vlivy některých faktorů prostředí.

Existují také provokující faktory, mezi které patří:

  • Chronická infekční onemocnění (nejčastěji způsobená streptokokem);
  • Zneužívání alkoholu, chronický alkoholismus;
  • Povětrnostní podmínky (suché nebo chladné klima);
  • Traumatizace kůže (škrábance, kousnutí hmyzem, spálení sluncem);
  • Častý emoční stres;
  • Užívání určitých léků (například soli lithia, adrenergní blokátory, perorální antikoncepce, antimalarika);
  • Náhlé vysazení systémových hormonálních léků.

Neměli byste věřit mýtům, že suchá kůže a přehnaná hygiena mohou způsobit lupénku – to absolutně není pravda!

Fáze psoriázy

V současné době lékaři rozlišují 3 fáze onemocnění:

  • Progresivní - je charakterizován zvýšením počtu prvků vyrážky, fúzí papulí a výskytem nových prvků v poraněných oblastech. Plakety jsou jasně růžové a pokryté šupinami. Rychlost buněčného dělení v nových lézích se zvyšuje 10krát;
  • Stacionární – nejsou pozorovány žádné čerstvé prvky, plaky jsou stagnující-červené barvy, prakticky nedochází k olupování, svědění téměř neobtěžuje;
  • Regresivní - oslabení intenzity barvy vyrážky, prvky vyrážky jsou bledé, nové se neobjevují, nedochází k olupování, nejsou zaznamenány žádné subjektivní známky. Kolem plátů se tvoří bílé pseudoatrofické okraje a uprostřed velkých plátů se objevuje zdravá kůže. V místě vyrážky zůstávají bezbarvé skvrny.

V některých případech mají pacienti prvky na kůži v různých fázích vývoje současně.

Příznaky onemocnění

Dermatovenerolog v první řadě věnuje pozornost přítomnosti psoriatické triády. Jedná se o bodové krvácení, příznaky terminálního filmu a stearinové skvrny.

Při poškrábání plaků se objeví „stearinová skvrna" - můžete pozorovat zvýšené odlupování a povrch papulí se podobá drcené kapce stearinu.

Při úplném odstranění šupin je vidět tzv. terminální film – na povrchu se objeví mokrý tenký lesklý film.

Bodové krvácení (příznak Auspitz) – odhaleno na kůži při odstranění šupiny.

Dermatologové také upozorňují na Koebnerův fenomén - výskyt psoriatických vyrážek v místě kožního traumatu (škrábance, poranění).

Příznaky psoriázy závisí na jejím typu, ale existují společné body:

  • Vyrážky - jsou vždy přítomny v té či oné formě;
  • Pocit napětí kůže v místě psoriatických prvků;
  • Svědění různé intenzity.

Plaky u psoriázy se objevují na různých místech, ale existují i oblasti s typickou lokalizací:

  • Pokožka hlavy (s tímto uspořádáním plaků mluvíme o seboroické psoriáze);
  • Kolena a lokty;
  • Kožní záhyby a flexorové plochy - loket, kolenní klouby, třísla, oblast podpaží, pod prsy (tato lokalizace nám umožňuje mluvit o inverzní psoriáze);
  • Bederní, křížová;
  • Dlaně a chodidla – s palmoplantární psoriázou;
  • Lupénka nehtů – důlky na nehtových ploténkách, subungvální krvácení, odloučení nehtu od nehtového lůžka (onycholýza).

Lupénka způsobuje kromě kožních projevů i další příznaky. Například u artropatické formy to budou bolesti kloubů, jejich otoky (nejčastěji jsou tyto projevy lokalizovány na chodidlech, rukou, kotníkových a kolenních kloubech).

Typy psoriázy

Dermatologové rozlišují několik typů onemocnění:

Vulgární(plak, obyčejný) je nejčastější a tvoří 90 % všech případů psoriázy. U tohoto typu onemocnění ploché zánětlivé prvky (papuly) červeno-růžové barvy vyčnívají nad povrch kůže a mají jasné hranice.

Mají tendenci se spojovat a tvoří se plaky různých velikostí, pokryté stříbřitými šupinami. Vzhledově připomíná girlandu nebo zeměpisnou mapu.

Psoriatické prvky se nacházejí především na pokožce hlavy, na extenzorové ploše loktů a kolen, na kůži dolní části zad a křížové kosti, ale lze je nalézt i na jiných místech.

Lupénka lokte se léčí jako speciální případ (na lokti je trvalý plak, při poranění se začíná zhoršovat).

Exsudativní– vyskytuje se častěji u pacientů s endokrinními chorobami (obezita, cukrovka apod. ). V lézích je exsudace, stejně jako žlutavě šedé krusty.

ve tvaru slzy– jak název napovídá, na kůži jsou pozorovány četné papuly ve formě jasně červených kapiček, olupování a infiltrace jsou malé. Vyskytuje se především u dětí a dospívajících po streptokokových infekčních onemocněních. V některých případech se guttátní psoriáza zvrhne v běžnou psoriázu.

Seboroickáliší se svou lokalizací - prvky se nacházejí v zaušních a nosoretní rýze, na hrudi, v mezilopatkové oblasti, na temeni. Barva šupin je nažloutlá, někdy se rozšíří na kůži čela a vytvoří se „psoriatická koruna".

Pustulární– projevuje se jako ohraničené (na dlaních a chodidlech) nebo rozsáhlé vyrážky, reprezentované povrchovými pustuly.

Z pustulárních typů se rozlišuje také Barberova palmoplantární psoriáza, u které pustuly pokrývají plosky a dlaně. Je charakterizováno silným svěděním, fúzí pustul s tvorbou krust. Onemocnění často postihuje také nehty.

Pustuly se také nacházejí u generalizované Tsumbuschovy psoriázy. Tento typ onemocnění je charakterizován jasným erytémem (zarudnutím) a výskytem povrchových pustul. V oblastech vyrážky je pálení a bolestivost. Léze rychle rostou, splývají a pokrývají větší plochy kůže. U psoriázy Tsumbusha dochází k odchlípení epidermis (svrchní vrstvy kůže) a tvoří se tzv. „hnisavá jezera". Pacienti pociťují celkovou malátnost, trápí je horečka, pálení a brnění v postižených oblastech.

Psoriatická erytrodermie

Lékaři se konkrétně zaměřují na tento typ psoriázy, psoriatické erytrodermie. V tomto případě patologický zánětlivý proces zahrnuje celou nebo téměř celou kůži. Stává se hrubým, pevným, pokrytým vločkovitými prvky a kůže se stává červenou.

Mnoho našich pacientů si stěžuje, že horečka stoupá na subfebrilní úroveň a necítí se dobře. Dochází ke zvýšení periferních lymfatických uzlin. Erytrodermie se může vyvinout v důsledku nesprávné léčby psoriázy (koupání, příliš intenzivní opalování, vysoká koncentrace léčivých mastí atd. ). V jiných případech se proces rozvíjí u zdravých lidí, pokud psoriáza právě začala a rychle postupuje.

Pokud psoriatická erytrodermie existuje delší dobu, může u pacientů dojít k poškození nehtů a vypadávání vlasů.

Psoriatická artritida

Tato patologie se také nazývá artropatická psoriáza. Poškození kloubů se může vyvíjet paralelně s vyrážkami a v některých případech začíná ještě dříve a je předzvěstí lupénky.

Postiženy jsou především drobné klouby nohou a rukou, ale někdy se na zánětlivém procesu podílejí i klouby zápěstí a kotníku. Pacienti se obávají bolesti kloubů, otoků, deformací a omezení pohyblivosti.

Diagnostika

Hlavním úkolem diagnostiky je určit procento kožních lézí v celém těle. To je nezbytné pro posouzení účinnosti léčby u konkrétního pacienta.

Existuje názor, že pro stanovení diagnózy musíte podstoupit velké množství testů. Ale ve většině případů tomu tak není a stačí důkladné vyšetření vyrážky u dermatovenerologa. Psoriáza má charakteristické projevy, takže vizuální diagnostika není obtížná.

V typických případech je to psoriatická triáda: přesné krvácení, příznaky terminálního filmu a stearinové skvrny. Velmi často pacienty trápí svědění různého stupně intenzity. Důležitá je také přítomnost psoriázy u příbuzných.

Existují však kožní příznaky, které je třeba při diagnostice onemocnění odlišit. Například u papulární syfilis je pozorován podobný obraz. V tomto případě lékař provede diferenciální diagnostiku, včetně sérologických studií.

Psoriáza pokožky hlavy je někdy zaměňována se seboroickou dermatitidou. Při psoriáze lékař určí, že na kůži je papule - tedy zhutnění, které se zvedá nad úroveň kůže a je pokryto šupinami.

U artropatické formy psoriázy (kdy nejsou žádné kožní vyrážky) se dermatolog musí ujistit, že se jedná o psoriázu a ne o revmatoidní polyartritidu.

Často se lupénka vyskytuje společně s dalšími onemocněními, lékaři pak hovoří o komorbidních onemocněních. Například lupénka může být kombinována s ischemickou chorobou srdeční, cukrovkou, depresí nebo gastrointestinálními patologiemi.

Pokud dermatolog diagnostikuje psoriázu, určitě odešle pacienta na konzultaci ke gastroenterologovi, kardiologovi, revmatologovi a endokrinologovi. A tito specialisté předepíší rozsáhlé vyšetření (pro každé onemocnění existuje standardní seznam testů, zejména krevních).

Diagnostickou základnu moderní kliniky představují nejmodernější přístroje a přístroje. To vám umožní podstoupit komplexní vyšetření na různé nemoci.

Laboratorní studie jsou prováděny pomocí moderních biochemických a hematologických analyzátorů. Ultrazvukoví diagnostici lékaři vyšetřují pacienty pomocí pokročilých ultrazvukových přístrojů.

Na radiologickém oddělení, vybaveném nejmodernější lékařskou technikou, můžete podstoupit rentgenografii a mamografii. Na klinice můžete také udělat MRI nebo CT sken jakéhokoli orgánu.

Lékaři oddělení funkční diagnostiky mají možnost provést všechna potřebná vyšetření: EKG, EEG, echoencefalografii, denní monitorování EKG, denní monitorování krevního tlaku, stanovení funkce zevního dýchání a dalších životně důležitých ukazatelů.

Nejširší spektrum diagnostických testů prezentovaných na naší klinice umožňuje lékařům identifikovat onemocnění téměř v jakékoli fázi vývoje.

Zacházení

Hlavním cílem léčby je dostat nemoc pod kontrolu a uvést ji do remise (oslabení nebo vymizení příznaků). Při léčbě psoriázy lékaři používají několik směrů najednou: léky (masti a jiné lékové formy pro vnější použití, stejně jako tablety pro systémovou terapii) a fototerapii pomocí excimerového světla.

Mezi vnější prostředky patří krémy, masti, gely, emulze a spreje obsahující hormonální léky. Glukokortikosteroidy potlačují imunitní systém a zmírňují zánět. Jsou prezentovány v mnoha lékových formách v každém konkrétním případě, lékař pro vás vybere individuální léčebný režim.

Ke snížení svědění a suché pokožky se používají zvlhčovače a změkčovadla.

Pro zmírnění projevů psoriázy na pokožce hlavy je předepsáno použití speciálních šamponů.

Pro lokální léčbu se předepisuje také kalcipotriol (analog vitaminu D).

V systémové terapii lékaři předepisují imunosupresiva. Tyto léky se často podávají v malých dávkách (jednou týdně) k léčbě obtížně léčitelných běžných typů psoriázy. Podobné režimy se používají u pacientů s revmatoidní artritidou. Podávání je orální, intravenózní, intramuskulární nebo subkutánní.

Lékaři předepisují také retinoidy (léky s biologickými vlastnostmi podobnými vitamínu A).

Systémové glukokortikosteroidy se používají velmi zřídka a pouze ve zvláště obtížných případech.

Jak proces ustupuje, frekvence používání externích látek a perorálních léků se mění směrem k poklesu.

Všimněte si, že některé léky mají negativní vliv na vývoj plodu (například selektivní imunosupresiva), proto jsou u těhotných žen kontraindikovány.

Žádná alternativní léčba nevede k pozitivním výsledkům. Neměli byste experimentovat a svěřit své zdraví tradičním léčitelům a metodám s neprokázanou účinností.

Naši lékaři vás vyzývají, abyste se neléčili a nevysazovali (nepředepisovali) si různé léky, protože to může situaci jen zhoršit a způsobit nárůst vyrážek!

Léčba psoriázy pomocí laserového zařízení 

Dermatovenerologické centrum Vám nabízí účinnou metodu léčby onemocnění pomocí excimerového laserového systému. Jedná se o hlavní fyzioterapeutickou léčbu psoriázy a některých dalších kožních onemocnění s prokázanou účinností.

Excimerová lampa pracuje na sloučeninách xenon-chlór a vyzařuje světlo v UV oblasti. Pouze paprsky určité délky pronikají kůží a snižují zánět v kůži. Tloušťka plaků se snižuje.

Paprsky působí pouze na „nemocné" buňky, aniž by ovlivnily zdravou pokožku. Tato terapie snižuje populaci T lymfocytů v oblastech kůže pokrytých plaky. Tímto způsobem je dosaženo stabilní remise a v mnoha případech léčba excimerovým světlem umožňuje opustit hormonální léky.

Tato metoda umožňuje zapomenout na trápení, která pacientům s lupénkou přináší sezónní exacerbace.

Dermatovenerolog nejprve identifikuje indikace a kontraindikace léčby fototerapií monochromatickým excimerovým světlem.

Mezi indikace patří:

  • psoriáza;
  • vitiligo;
  • atopická dermatitida;
  • nepravidelná plešatost (alopecie);
  • Změna barvy jizev;
  • Ekzém.

Pro postup existuje velmi málo kontraindikací, mezi které patří:

  • Těhotenství;
  • Onkologická onemocnění;
  • Těžký celkový stav.

Proč byste měli věnovat pozornost systémové léčbě 

Dermatovenerologové zaznamenali řadu nepopiratelných výhod léčby excimerovým světlem:

  • Účinek je lokální, pouze na psoriatické plaky, paprsky nepůsobí na celé tělo;
  • V mírných případech stačí k dosažení stabilní remise předepsat pouze fototerapii a fotosenzibilizátory;
  • Předepsáno pacientům jakéhokoli věku (od 3 let);
  • Ošetření laserovým systémem nevyžaduje pobyt v nemocnici, snadno zapadne do jakéhokoli pracovního plánu;
  • Účinné pro různé formy psoriázy;
  • Minimální omezení.

Jak probíhá léčebný postup?

Na první schůzce vám lékař provede test, při kterém vám určí fototyp pokožky a určí minimální dávku ultrafialového záření.

Druhý den přijdete na schůzku, kde lékař určí nejvhodnější výsledek testu. To znamená, že lékař individuálně vybere sílu záření, která je vhodná speciálně pro vaši pokožku.

Během léčby nejsou žádná omezení, pouze vám bude doporučeno omezit kořeněná a tučná jídla a pít hodně tekutin.

Efekt fototerapie se dostaví již po několika procedurách a pro stabilní remisi budete potřebovat asi 5-10 procedur (v některých případech 15).

Délka jedné procedury je 10-20 minut, záleží na oblasti ošetření a počtu postižených oblastí.

Psychologická pomoc

Vždy vám doporučujeme, abyste si pamatovali, že lupénka není nakažlivá! A přesto se pacienti často nestarají ani tak o nepohodlí z přítomnosti vyrážky, jako o reakci ostatních. To je zvláště bolestivé pro ženy a děti.

Děti se mohou chovat krutě k nemocnému dítěti. Proto je velmi důležité předepisovat léčbu včas, včetně konzultace s psychologem nebo dokonce psychoterapeutem.

Výhody léčby psoriázy na klinice

Pacienti se rozhodnou léčit psoriázu z několika důvodů:

  • Zkušení, kvalifikovaní dermatologové a kosmetologové;
  • Odstranění dermatologických a kosmetických problémů současně;
  • Inovativní léčebné metody, zejména s použitím laserového systému;
  • Nejmodernější diagnostické metody;
  • Možnost konzultace s lékaři různých odborností.

Pokud máte obavy z plaků, svědění a odlupování kůže, kontaktujte kliniku. Vždy můžete získat kvalifikovanou lékařskou péči.

Prevence psoriázy

Hlavním úkolem dermatovenerologů je předcházet exacerbaci psoriázy. Za tímto účelem předepisují preventivní opatření:

  • Prevence stresu;
  • Prevence nachlazení;
  • Kontrola nad ložisky chronické infekce;
  • Odmítnutí hrubého, těsného oblečení, které zraňuje pokožku.

Díky preventivním opatřením a včasné léčbě psoriázy jsou lékaři schopni rychle snížit závažnost onemocnění a dosáhnout vymizení mnoha příznaků onemocnění.

Co se stane, když se nemoc neléčí?

Pokud se neléčí, vyrážka se rozšíří a vyplňuje stále větší část pokožky. Je možný přechod na erytrodermický typ, který je mnohem obtížnější léčit.